Proč se lišíme?


Ženské zdraví je velmi zajímavé téma, o kterém dá povídat z různých úhlů pohledu. Důležité je, že se muž a žena již ve zdraví liší, natož pak v nemoci. Kromě očividných rozdílů je na místě zmínit také, že se odlišují ve své funkci i mozky. Je dokázané, že se v mozku ženy i muže objevují různé neurotransmitery, správně řečeno, jsou stejné, pouze se objevují v jiných koncentracích a na jiných místech. Toto má ale dalekosáhlé důsledky. Dochází k tomu, že jsou určitá centra v mozku aktivnější než jiná, což mění i funkci mozku a chování. Dále je velice důležité i to, jaké hormony se v našem organismu objevují.

tajemná žena

I ty totiž mají vliv na naše myšlení, chování a zdraví celkově. Hezky parné je to právě v určitých obdobích menstruačního cyklu a snad úplně nejvýrazněji během těhotenství a po něm. Stejně tak jsou ovlivňovány i další orgány našeho těla. Například, je všeobecně známo, že ženy trpí, obzvlášť před menopauzou, kardiovaskulárními chorobami mnohem méně než muži. Je to dáno právě tím, že ženské pohlavní hormony jsou jedním z chránicích faktorů. Právě po menopauze, kdy se postupně hladiny těchto hormonů snižují, snižuje se i ochrana, kterou poskytují.

mladá žena

Po určité době se tak riziko kardiovaskulární choroby vyrovnává na stejnou linii s mužem. Samozřejmostí je to, že se u ženy i u může musí zákonitě objevovat rozdílné onemocnění reprodukční soustavy. Přičemž stále platí, že jedním z nejvýznamnějších vlivů mají hormony. Ženské tělo je mnohem citlivější na hormonální dysbalanci, protože jen díky její rovnováze je schopné dobře a funkčně pracovat. U mužů je poměr a množství hormonů také důležitý, ale jelikož zde nedochází k pravidelným měsíčním změnám, nejsou tyto hodnoty až tak důležité. Množství hormonů je závislé mimo jiné i na našem stravování, kvalitě spánku a dalších faktorech, které můžeme ovlivnit.