Populismus rakovina demokracie
Z minulosti známe pojem obchodníka s deštěm. Tito podvodníci již neslibují zázračné mastičky, nebo déšť v období sucha. Varianty obdobných podvodů sice z nabídky nezmizely a prodavači hrnců na předváděcích akcích neustále modifikují svojí “nabídku“. Nejlukrativnější pole působnosti tito lháři nacházejí v politice. Stačí vyvolat zájem a získat hlasy voličů. Zájem a pozornost si u voličů získávají díky strašení s budoucnosti a přitom sami sebe prezentují jako spasitele. Vyvoláváním obav a strachu z domnělého nebezpečí a iluzorní nabízení pocitu řešení a ochrany, získávají pozornost a hlasy hůře orientované části voličů. Tím získávají politickou moc a osobní finanční prospěch, který je obvykle jedinou jejich motivací. Žádné zázračné řešení na leckdy i smyšlené nebezpečí nemají a ani nehledají. Pouze slibují, tak jako jejich předchůdci, když v období sucha prodávali slib deště. Nejlepší obranou proti těmto podvodníkům je, tak jako bylo i v minulosti, kritické myšlení.
Proto je velmi důležité, aby se tato schopnost rozvíjela již u dětí při povinné školní docházce. To, že se tak bohužel často neděje je dobře vidět na úspěších těchto prodavačů deště. Populisté jsou svým způsobem rakovinou demokracie. Svojí aktivitou rozdělují společnost, kterou staví na my a oni, co nám škodí a chtějí ublížit. Přitom demokracie naopak staví na společných zájmech jednotlivých skupin k prospěchu celku. V populismu jde o prospěch pouze vyvolávačů deště a k tomu potřebují strašit, slibovat a rozdělovat společnost. Stejné zájmy mají i totalitní režimy, které vnímají demokratické země, jako svého přirozeného nepřítele. Což je pochopitelné. V demokratických zemí žijí lidé v mnohem větším blahobytu a svobodě. Což nastavuje nelichotivé zrcadlo pro totalitní režimy. Ty se proto v zájmu svého přežití snaží své lidi izolovat a nabízet o demokracii zkreslené informace. Takto nepůsobí jenom vůči svým občanům, ale snaží se takto působit i mezi občany demokratických států.
K tomu jsou jim přirozeným spojencem populisté. Proto se čas od času vynoří kauza, jak toho či onoho populistu, nebo populistické uskupení financuje některá totalitní země, která své nepřátelství vůči demokratickému světu neskrývá. Tyto finanční podpory jasně vyjadřují společné zájmy populistů a totalitních režimů. Rozdělovat společnost a drolit demokracii. Populisté jsou lháři a podvodníci, kteří dobře profitují na demokratickém zřízení. Ve svůj prospěch se neštítí ničeho, ani spojenectví s totalitními režimy, které se snaží demokracie zničit. Své klienty nachází, tak jako každý obchodník s deštěm, mezi méně se orientujícími lidmi, kteří se stávají obětí jejich lží. Populisté rozdělují společnost a cíleně škodí pro svůj prospěch. Jako příklad jejich úspěšné činnosti lze uvést Brexit. Úspěch na kterém v kooperaci s totalitními režimy spolupracovali. Negativní následky a vědomí, že byli obelháni si lidé uvědomili, až když bylo pozdě. Navzdory tomu jsou stejní lidé ochotni znovu uvěřit stejným populistům. Demokracie se proti těmto jevům neumí dostatečně bránit. Nejúčinnější odpovědí je vzdělaný občan s kritickým myšlením, který se tak snadno nedá napálit planými sliby a lži populistů.